Historia rasy Buldog Angielski

Opis

Walki byków zostały wprowadzone do Wielkiej Brytanii przez Normanów w XII wieku, wtedy też zaczęto wykorzystywać psy typu mastiff do powalania byków.  W XVI wieku walki z bykami były popularną „rozrywką” dla wszystkich klas.  Leggierskie typy mastifa zostały zastąpione mniejszymi, grubymi psami o silnych głowach i potężnych szczękach, będących przodkami współczesnego buldoga.

W 1835 r. Walki byków stały się nielegalne więc przyszłość tej rasy, pozbawionej funkcji, była zagrożona.  Buldogi które były utrzymywane jako psy towarzyszące stanowiły podstawę do podtrzymania tej rasy, przyczyniło się do tego też to ,iż psy tej rasy stały się modne. The Kennel Club zatwierdził rasę buldog angielski w 1873 roku i do dziś pozostaje ona kultową rasą brytyjską, która ma symbolizować ducha tego kraju.

Od początku XXI wieku zaangażowani hodowcy pracują nad poprawą zdrowia rasy poprzez zmniejszenie przesady w cechach fizycznych. Zmiany w Standardach Kynologicznych wprowadzają nowe zmiany,, kładąc silny nacisk na zdrowie i dobrobyt. Buldog pozostaje niezwykle popularny towarzyszem rodziny ,ze względu na wspaniały charakter i lojalność